Nadciśnienie

Nadciśnienie – czyli stale lub okresowo podwyższone ciśnienie tętnicze skurczowe (górne) i rozkurczowe (dolne) – to jedna ze współczesnych chorób cywilizacyjnych. Dotyka coraz większego odsetka coraz młodszych osób. Początkowo nadciśnienie przebiega niemal bezobjawowo. Mogą pojawiać się bóle i zawroty głowy, szum w uszach, nadmierna pobudliwość, bezsenność, męczliwość oraz uczucie kołatania serca czy zaczerwienieni twarzy. Jednak z uwagi na to, że są to objawy towarzyszące różnym stanom przejściowym organizmu, zwykle są bagatelizowane. Dopiero rutynowe badanie lekarskie bądź incydentalny pomiar może wskazać, że występują poważne nieprawidłowości. Z tego względu należy okresowo kontrolować wysokość ciśnienia, najlepiej w sytuacji powtarzającej się (o tej samej porze i na tej samej ręce, w stanie spoczynku, przynajmniej godzinę po posiłku), aby wartości wskazań ciśnieniomierza dawały się porównywać i były wiarygodne.
O nadciśnieniu mówi się, kiedy wartość ciśnienia skurczowego przekracza 140mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe daje wynik ponad 90 mm Hg. Podstawowy podział wyróżnia nadciśnienie pierwotne i wtórne. Nadciśnienie pierwotne, tzw. samoistne, nie ma ustalonej przyczyny somatycznej, czyli nie powstaje w wyniku trwającej w organizmie choroby przewlekłej. Rozwija się bez wyraźnych przyczyn, a za najważniejsze czynniki zwiększające ryzyko jego powstawania uważa się genetyczne skłonności oraz czynniki środowiskowe. Nadciśnienie wtórne, tzw. objawowe – jak sama nazwa wskazuje – jest objawem i schorzeniem towarzyszącym innej choroby przewlekłej. Zdecydowanie częstszym przypadkiem jest występowanie nadciśnienia idiopatycznego, czyli pierwotnego. Większość przypadków obejmuje grupę osób w wieku 18-80 lat, jednak coraz częściej nadciśnienie jest diagnozowane u młodzieży do 18. roku życia.
Nadciśnienie – niezależnie od tego czy mające podłoże somatyczne czy samoistnie wygenerowane przez organizm – daje bardzo niebezpieczne objawy i prowadzi do kolejnych powikłań zdrowotnych, dlatego należy zdecydowanie przeciwdziałać jego powstawaniu oraz minimalizować jego oddziaływanie na organizm, kiedy już zostanie stwierdzone. Podstawą jest oczywiście zdrowy, uregulowany tryb życia. Ponieważ dla większości ludzi w krajach wysokorozwiniętych jest to zadanie nie do wykonania, należy przynajmniej zadbać o jak najlepszą kondycję organizmu, stosując zdrową dietę i suplementacje podstawowych, niezbędnych mikroelementów. Ich obecność w organizmie przyczyni się do poprawy odporności, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko powstania nadciśnienia oraz zminimalizuje ewentualne skutki i powikłania choroby nadciśnieniowej. Oczywiste jest, że długotrwałe przyjmowanie syntetycznych preparatów suplementacyjnych bardzo obciąża wątrobę i nerki – w konsekwencji, na dłuższą metę może stać się szkodliwe dla zdrowia. Z pomocą przychodzi sama natura, oferując mnogość esencji i ziół wspomagających pracę układu krążenia. Na rynku dostępnych jest coraz więcej preparatów zawierających naturalne składniki czynne, jednak i jakość i skuteczność bywa bardzo różna. Zdarzają się bardzo dobre preparaty jedno – lub kilkuskładnikowe, których spektrum działania jest ograniczone do minimalizowania skutków jednego schorzenia. Pośród preparatów w szerokim spektrum zainteresowania wciąż przeważają niestety preparaty witaminowe zawierające syntetyczne substancje czynne, których wchłanialność jest stosunkowo niska. Preparat Alveo – jako środek oparty wyłącznie na naturalnych wyciągach roślinnych, jest w pełni bezpieczny nawet przy długotrwałym stosowaniu. Nadaje się do stosowania dla osób dorosłych, a także dzieci i młodzieży, ponieważ nie obciąża organizmu szkodliwymi produktami ubocznymi. Odpowiednia kompozycja aż 26 roślin sprawia, że substancje czynne w preparacie Alveo są tak dobrane, że wzajemnie wzmagają swoje dobroczynne oddziaływanie w organizmie. Dzięki temu ich skuteczność zwiększa się w stosunku do działania takich samych substancji stosowanych pojedynczo, a uboczne produkty przyswajania tych składników zostają zminimalizowane do zera – są również szybko i bezproblemowo wydalane z organizmu. W odniesieniu do nadciśnienia, preparat Alveo wykazuje wysoce skuteczne oddziaływanie w zakresie regulowania ciśnienia oraz pracy serca, wzmacnia naczynia krwionośne (poprawiając ich elastyczność), co ma niebagatelne znaczenie przy problemach z ciśnieniem krwi. Ponadto, oddziałując leczniczo na inne układy wewnętrzne – pokarmowy, nerwowy i immunologiczny – pośrednio zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia wtórnego.
Oprócz powyżej wymienionych sposobów wzmacniania organizmu, należy zadbać również o to, aby minimalizować wpływ czynników zewnętrznych. Profilaktyka nadciśnienia przynosi dobre rezultaty, jeśli pamięta się o:
utrzymywaniu prawidłowej masy ciała;
systematycznej aktywności fizycznej dostosowanej do wieku i możliwości kondycyjnych organizmu;
przestrzeganiu dobrze zbilansowanej, zdrowej diety – w tym szczególnie ograniczenie ilości soli i nasyconych tłuszczów w kuchni;
ograniczenie używek – alkoholu, papierosów, kawy i mocnej herbaty – oraz leków;
unikaniu stresu – zwłaszcza długotrwałego;
„zwolnieniu” tempa życia najczęściej jak to tylko możliwe – w miarę możliwości pomaga stosowanie technik relaksacyjnych;
zapewnieniu odpowiedniej ilości snu o stałych porach.
Występowanie krótkotrwałego wzrostu ciśnienia u osób zdrowych nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Epizody nadciśnienia mają miejsce dość często:
podczas wysiłku fizycznego;
w chwili nieoczekiwanego wystąpienia sytuacji stresowej;
w trakcie mierzenia ciśnienia przez personel medyczny – tzw. nadciśnienie „białego fartucha”.
Wówczas ciśnienie przekracza bezpieczne wartości graniczne, jednak po chwili normuje się i w kolejnych pomiarach oscyluje wokół prawidłowych wartości. Jeśli w kolejnych pomiarach nadal utrzymuje się stan podwyższonego ciśnienia, należy skonsultować wyniki z lekarzem. Jest bardzo prawdopodobne, że jeden lub więcej czynników ryzyka doprowadził do nadciśnienia pierwotnego. Czynnikami najbardziej zwiększającymi ryzyko powstawania nadciśnienia pierwotnego są:
genetyczna skłonność do nieprawidłowości w zakresie budowy naczyń krwionośnych;
skażenie środowisk;
wiek.
Nadciśnienie pierwotne stanowi 90 % ogółu przypadków choroby nadciśnieniowej. U pozostałych chorych, utrzymujące się wysokie ciśnienie jest wynikiem trwającego innego procesu chorobowego. Do najczęstszych przyczyn nadciśnienia wtórnego należą:
otyłość;
cukrzyca;
hipercholeterolemia;
ostry i/lub przewlekły stres – wywołany np. poważnymi urazami (oparzenia), w okresie okołooperacyjnym ( w szczególności u chorych z nowotworami);
choroby układu krążenia;
bezsenność;
nadciśnienie wywołane ciążą;
przewlekłe choroby nerek i tętnic nerkowych;
choroby gruczołów dokrewnych – schorzenia nadnerczy, choroby tarczycy (w szczególności nadczynność);
schorzenia neurologiczne – w szczególności jako powikłania guzów mózgu i urazów mózgu;
zespół obturacyjnego bezdechu sennego – objawiającego się między innymi chrapaniem (które do niedawna uważane było jedynie za uciążliwą, ale niegroźna przypadłość);
ciężkie zatrucia substancjami toksycznymi – amfetaminą, metalami ciężkimi etc.;
leki przyjmowane w związku z leczeniem innej przewlekłej choroby.
Zaniedbane nadciśnienie – pomimo bezobjawowego przebiegu przez pewien okres czasu – prowadzi do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Najczęstszymi następstwami długotrwale nieleczonego nadciśnienia są:
uszkodzenia nerek;
niewydolność mięśnia sercowego, zawał serca;
uszkodzenie wzroku;
zaburzenia czynności układu nerwowego – niedokrwienny udar mózgu, zespół otępienny itp.;
nadciśnienie złośliwe, polegające na szybkim wzroście ciśnienia do wartości krytycznych, przy których dochodzi do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia głównych naczyń krwionośnych i w konsekwencji do wielonarządowej niewydolności organizmu – jest to stan porównywalny z udarem lub zawałem – wymaga natychmiastowej hospitalizacji.

Dodaj komentarz