Zapalenie pęcherza moczowego: leczenie domowe

Zapalenie pęcherza moczowego leczenie domowe może skutecznie wyeliminować, ale tylko w określonych sytuacjach. Mówimy tutaj o chorobie, która potencjalnie jest bardzo niebezpieczna. Ponieważ jej postać przewlekła powoduje zajęcie nerek, co w konsekwencji może prowadzić nawet do ich niewydolności. Trzeba zatem wiedzieć, jak leczyć w warunkach domowych zapalenie, ale trzeba też wiedzieć, kiedy należy udać się do lekarza.

Problemy z układem wydalniczym

Problemy z drogami moczowymi dotykają przede wszystkim kobiet, u których niebezpieczeństwo dostania się bakterii do przewodów moczowych jest wyjątkowo duże ze względu na jego budowę. Do tego dochodzi jeszcze szereg problemów i schorzeń kobiecych, które są potężnymi czynnikami ryzyka. Jest to przede wszystkim menopauza, a także ciąża. Zwłaszcza w podeszłym wieku ryzyko bardzo rośnie ze względu na mniejsze zdolności organizmu do zwalczania wczesnych stadiów infekcji. Wszystko to powoduje, że u niektórych kobiet zapalenie pęcherza pojawia się kilka razy w roku i przyjmowanie antybiotyków za każdym razem byłoby niewskazane.

Domowe sposoby leczenia

Domowe leczenie to tak naprawdę dbanie o kondycję dróg moczowych oraz o trzymanie bakterii z dala od nich. Oznacza to przede wszystkim odpowiednią higienę polegającą na umyciu intymnych części ciała po każdej wizycie w toalecie i dokładnym ich osuszeniu. Dobrze jest też pić duże ilości wody, które będą sprawiały, że pęcherz będzie regularnie pracował. Do wody można dodać soku z cytryny i zagryzać żurawiną, dzięki czemu na ściankach dróg moczowych powstaną delikatne antybakteryjne powłoki. Kiedy już pojawi się infekcja, można ogrzewać pęcherze dwoma termoforami: jednym położonym na podbrzuszu i drugim pod krzyżem. Należy unikać też sytuacji, kiedy bakterie mogą dostawać się do cewki moczowej, czego przykładami są zbyt intensywna masturbacja lub niektóre pozycje seksualne.

Wizyta u lekarza

Opisane powyżej metody to tylko wsparcie w leczeniu wykonywam przez sam organizm. Zapalenie pęcherza moczowego leczenie domowe może nie wyleczyć i jeśli pojawią się niebezpieczne objawy, należy się udać do lekarza. Wśród objawów, które należy uznać za alarmujące, są przede wszystkim ślady krwi w moczu. Jeśli mocz będzie lekko mętny i wyraźnie czerwony, trzeba się natychmiast zgłosić do lekarza, ponieważ oznacza to objecie silnym stanem zapalnym całego pęcherza, co może doprowadzić do przeniknięcia bakterii aż do nerek. Efektem takiego stanu rzeczy jest odmiedniczkowe zapalenie nerek, które potencjalnie może nawet stanowić zagrożenie dla życia. Nie można tego lekceważyć.

Dodaj komentarz